czwartek, 18 sierpnia 2011

Przemówić po śmierci


Kroniki lekarza sądowego

Autor:Michel Sapanet 
tłumaczenie: Piotr Wrzosek
wydawnictwo: KDC
data wydania: maj 2010
liczba stron: 272
            Uwielbiam seriale kryminalne typu" CSI" czy "Kryminle zagadki NY" lub popularne ostatnio "Kości". Dlatego gdy podczas moich wojarzy po księgarniach natknęłam się na "Kroniki lekarza sądowego" Michaela Sapaneta postanowiłam kupić. Zachęcona tym bardziej,że autor jest biegłym sądowym od ponad 20 lat i kieruje oddziałem medycyny sądowej w Szpitalu Miejskim w Poitiers,wykłada  medycynę sądową. Chciałam się dowiedzieć czy i co ciało ludzkie może nam powiedzieć po swojej śmierci. A kto mógłby lepiej odkryć tajniki tego zawodu,jak nie ekspert którym niewątpliwie autor jest. Była to jedyna lektura,która przeczytałam w czasie urlopu.

            Książki jak to bywa na urlopie nie mogłam połknąć jednym tchem, ponieważ  za bardzo czasu nie było. Ale to może i lepiej bo tyle horroru,tragedii,krwi i okrucieństwa chyba na jeden raz bym nie wytrzymała. Książkę należy dawkować po trochu. 31 makabrycznych przypadków nie zawsze pojedyncze zwłoki.Autor nie skupia się na samych autopsjach. Ale wprowadza czytelnika we wszystkie arkana swego zawodu. Opisuje wszystko od momentu przybycia na miejsce zbrodni,wypadku,samobójstwa,zbieranie dowodów oględziny miejsca zbrodni, oględziny denatów. Wszystko ze szczegółami i detalami,aż do momentu gdy podchodzimy do stołu w prosektorium. 

             Bardzo dobra pozycja. Czułam się jak studenta na wykładach, z początku bałam się,że będzie dużo żargonu medycznego którego nie będę w stanie zrozumieć. Ale nic z tego książka napisana językiem dla takich laików jak ja :). Niezrozumiałe wyrażenia od razu tłumaczone w przypisach wszystko jasne i klarowne. Książka mimo makabrycznej treści bardzo ciekawa. Szkoda,że nie przetłumaczono jeszcze innych pozycji tego autora.  Gratulacje należą się tłumaczowi P.Wrzoskowi, bardzo dobre tłumaczenie.

Moja ocena 4,5/6


10 komentarzy:

 1. Kolejna książka z medycyną w tle, więc jak najbardziej muszę przeczytać:))

  OdpowiedzUsuń
 2. też lubię takie książki, serie kości mam prawie całą przeczytaną, a z tą książką z chęcią się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu książki, więc muszę jej poszukać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No to dziewczyny do boju jak któraś chce to mogę pożyczyć jej mój egzemplarz. Obecnie czyta ją mój mąż,ale myślę że przez weekend skończy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie. :) Poszukam książki w bibliotece lub w księgarni. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla mnie :) Z ogromną przyjemnością przeczytam!
  Pozdrawiam serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda bardzo ciekawie :) Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Aguś w tym klimacie to koniecznie powieści Kathy Reichs

  OdpowiedzUsuń
 9. poszukam, poszukam, brzmi bardzo ciekawie. ja właśnie skończyłam "Kochany Jim" też kryminał, ale taki bardziej hmmmm obyczajowy.
  pozdrawiam była Rhythm teraz songbird89 www.drzwiwpodlodze.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią przeczytam:) Zapowiada się ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń