niedziela, 28 sierpnia 2011

Klejnot Medyny książka o życiu


Klejnot Medyny

Autor:Sherry Jones
wydawnictwo: Otwarte
data wydania: lipiec 2009 (data przybliżona)
liczba stron: 400
            Kolejna przeczytana książka na moim koncie to "Klejnot Medyny" debiutancka powieść Sherry Jones. Opowieść o niezwykłej miłości Mahometa i jego najmłodszej żony. Książka choć mocno osadzona w historii tak na prawdę jest fikcją literacką. Z tego powodu,że dostępne wiadomości na temat najmłodszej żony Mahometa są dość sprzeczne jedne mówią,że była to jedyna kobieta którą kochał a druga,że kobieta ba raczej dziecko które przyprawiało swego męża o ból głowy. Swoim postępowaniem i mało powściągliwym językiem.
    
           "Posłuchaj opowieści o dawnych czasach i odległych krainach o świecie przepełnionym zapachem szafranu i róż. Posłuchaj opowieści o koczownikach wędrujących po piaskach pustyni,mieszkających w namiotach utkanych z wielbłądziej sierści,o karawanach załadowanych perskimi dywanami i wonnymi kadzidłami.Posłuchaj opowieści o kobietach, które noszą zwiewne szaty,czernią koholem oczy i malują henną na dłoniach misterne wzory, oraz o mężczyznach cenniących honor bardziej niż życie" . W taki właśnie sposób autorka zachęca nas do sięgnięcia  po swoją powieść. Przenosimy się więc do VII w.n.e. Gdzie zaczyna swoją służbę wielki Prorok Mahomet i gdzie rodzi się nasza główna bohaterka Aisza. Która w wieku 6 lat zostaje zaręczona z Prorokiem i zostaje uwięziona w domu swego w pardzie-jest to ukrywanie kobiety przed wzrokiem innych obcych mężczyzn. Tak mija kolejne trzy lata i oto 9 letnia Aisza zostaje,żoną założyciela monoteistycznej  religii. Z powodu tego,że jeszcze nie występuje u niej to co u kobiet zostaje pod opieką rodziców przez kolejne 2,5 roku. Mahomet odwiedza swoją żonę codziennie ale bardziej odwiedziny ojca u córki czy wujka niż męża u żony. Razem się bawią lalkami,zwierzakami. Razem chodzą na spacery. Mahomet ma wtedy ponad 50 lat prawie 60 . Normalnie starszy niż mój dziadek jak się urodziłam takie było moje pierwsze skojarzenie. Fuj. Aisza bystra jak na swój wiek z bardzo ciętym językiem . Później zasłynęła z tego,że szybciej mówi i robi  niż myśli, co przyczynia jej wielu zmartwień i kłopotów wśród ludzi którzy są w jej otoczeniu. Zazdrosna żona jak później się okaże,ale jak nie być zazdrosną jak ma się 10 rywalek(żon) i nie wiadomo ile nałożnic. I wcale nie jest to życie w luksusie jakby się wydawało.

             Książka bardzo ciekawa i trafnie oddaje życie kobiet arabskich w tamtych czasach i sądzę że wśród współczesnych wyznawców tradycyjnego  Islamu też. Kobieta ta która nie ma żadnych praw,rzecz nabyta przez mężczyznę jego własność. O jej wartości stanowią urodzeni synowie. Historycznie też ukazuje powstanie nowej wiary w jednego Boga Allacha. Język  jest  bardzo barwnym, ciepły i przyciągający czytelnika. 

             Powieść  o dojrzewaniu i przemianach zachodzących w głównej bohaterce. Ukazuje jak z dziecka przemienia się w kobietę znającą swoją wartość starającą się sprostać zadaniu pierwsze żony. Która pragnie być dla swego męża nie tylko wspaniała żoną ale też przyjaciółką i doradcą. Droga jest bardzo długa często okupiona różnego rodzajami wpadkami, łzami, upokorzeniami, nie zrozumieniem ze strony najbliższych. Lektura też o marzeniach która twardo zderzają  się z otaczającą rzeczywistością. I miłości do innego mężczyzny młodszego, przystojniejszego od męża przyjaciela z dawnych lat. Jednym słowem książka o wszystkim. Którą czyta się jednym tchem a opisy miejsc i przyrody przenoszą nas w miejsca egzotyczne i nieznane. 

Lektura która mnie oczarowała. Cud,miód i orzeszki.

Oceniam na 5,5/6 

12 komentarzy:

 1. Temat kobiet mieszkających w tych krajach jest bardzo interesująca. Ta kultura choć dla nich okrutna jest niezwykle interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie tego typu historie raczej nie interesują. Uważam jednak, że z pewnością znajdą szerokie grono odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 3. *Ewa* Tak zakochałam się i muszę przeczytać inne.
  *Piotrek* Dla każdego co innego :) nie będę namawiać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę po prostu muszę przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę kupioną, muszę się wreszcie połakomić :D

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiła mnie tematyka tejże książki i sądząc po twoim zachwycie:Cud,miód i orzeszki, nie mogę przejść obojętnie obok "Klejnotu Medyny"

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie życiowe książki i na pewno ją przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. przepraszam ale jakoś mnie nie ciągnie

  OdpowiedzUsuń