niedziela, 24 lipca 2011

Znaleźć swoje "Światło na śniegu"


Tytuł: Światło na śniegu
Autor: Anita Shreve
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 2008 (data przybliżona)
liczba stron: 240

                Gdy nagle nasze życie wywraca się do góry nogami i nic już nie jest jak dawniej.Nie ma żadnej siły aby zmienić przeszłość. Czy nie chcemy zostawić wszystkiego i uciec od wspomnień, przeszłości i tego wszystkiego, co boli tak bardzo?Tak właśnie postąpił główny bohater książki "Światło na śniegu" Anity Shreve.  
                Po tragicznej śmierci żony i rocznej córeczki. Zostawia swoje dotychczas owe, dostatnie życie w Nowym Jorku i wraz z 10-letnia córką Nicky przenosi się na odludną farmę.Ze znanego architekta zamienia się w zwykłego stolarza. Praca przynosi mu chwilowe zapomnienie, zmęczenie ciała, ale czy pomaga? Czy można tak z dnia na dzień zapomnieć o ukochanych osobach o szczęśliwych latach? Nie można i właśnie z tymi problemami boryka się bohater. Ucieka ale przeszłość jest czymś od czego nie można uciec. Aż do pewnego grudniowego popołudnia . W czasie spaceru po lesie nagle słyszą ciche kwilenie, pierwsza myśl kot, dźwięk się powtarza. I oto idąc za odgłosami ojciec i córka znajduję w śniegu noworodka owiniętego w ręcznik i mały śpiworek. Szok i nie dowierzanie jak tak można jest zima, na dworze mróz. 
                  Narratorka to dorosła Nicki ma 30lat gdy wspomina o tym wydarzeniu. Opowiada o punkcie zwrotnym który pomógł im zrozumieć jak ważna w życiu jest rodzina. Że nie mamy wpływu na przeszłość,ale od nas samych zależy jak będzie wyglądać przyszłość. Bohaterowie muszą się zmierzyć z trudnymi pytaniami, uspokoić emocje które czasami biorą górę nad tym co podpowiada rozum i serce, wczuć się w położenie innej osoby.  Wyciągają wnioski i podejmują moim zdaniem słuszne decyzje. Książka mimo trudnego tematu jaki porusza tchnie ciepłem i nadzieją na lepsze jutro . 


6 komentarzy:

 1. Bardzo interesujący wątek. Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopisałam do długaśnej listy:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie i z chęcią przeczytam tę książkę, gdyż podoba mi się tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. *Ewa* Nic tylko polecać
  *Kasandra* Cieszę się,że Cię zachęciłam
  *Cyrysia* Dziękuję za odwiedziny,rzeczywiście temat bardzo ciekawy i w czasie czytania dużo emocji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam zaszczyt poinformować, że zostałaś nominowana do nagrody One Lovely Blog Award na http://wkrainiestron.blogspot.com/. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuje za nominacje,czuje się zaszczycona :)

  OdpowiedzUsuń