sobota, 16 lipca 2011

"Podróż zimowa" w środku lata na którą wybrałam się z D.ArmstrongAutor: Diane Armstrong
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 2007 (data przybliżona)
liczba stron: 432

Powieść o miłości, tragedii i poświęceniu, zainspirowana zbrodnią popełnioną na Żydach w Jedwabnem.
W 1948 roku Halina Szczecińska jako mała dziewczynka wyjechała z Polski. Kilkadziesiąt lat później Halina Shore mieszka w Australii, jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie identyfikacji zmarłych na podstawie ich uzębienia. Na zaproszenie IPN dr Shore jedzie do Polski ...................


           Diane Armstong- urodzona w Polsce dziennikarka i pisarka australijska, której artykuły były wielkokrotnie nagradzane,a kronika dziejów jej rodziny trafiła na listę bestsellerów amazon.com największej księgarni internetowej świata. "Podróż zimowa" to pierwsza powieść tej autorki.

      "Podróż zimowa" Diane Armstrong powieść zainspirowana tragedią w Jedwabnem. Tak napis widnieje na okładce. Poza tym zdjecie budynku spowitego we mgle,a na pierwszym planie drzewko małe bezlistne. Szczerze okładka z jednej strony mało interesująca,ale z drugiej bardzo tajemnicza. Co może się czaić w tej mgle?Mamy ochotę zagłebić się w tę mgłe czy jednak niekoniecznie?  Pierwowzór powieści oparty na prawdziwych wydarzeniach z lipca 1941r w Jedwabnem i okolicznych miejscowościach.  Wspomnienia ocalałych z pogromu i tych może którzy nie chcą się przyznać a przyłożyli ręke do tych strasznych wydarzeń.

       Główna bohaterka powieści Halina Shore australijak polskiego pochodzenia ,odontolog -lekarz zajmujący się badaniem zębów zmarłych głównie osób zamarłych w różnych rodzajach katastrof, a także ciał które z powodu rozkładu nie da się w inny sposób zidentyfikować. Kobieta sukcesu, singielka ok. 60 lat . Zostaje poproszona przez  polski IPN o pomoc przy zbadaniu szczątków ludzkich z masowej mogiły w Nowej Kalwarii. Wydaje się,że to rutynowe zadanie których w swoim życiu miała już wiele. Z początku bardzo niechętnie podchodzi do tej prośby, ale po kolejnej nieszczęśliwej miłości postanawia oderwać się od wszytskiego i wyjeżdża do Polski. Powraca do korzeni i nawet nie wie,że ta podróż zmieni jej dotychaczasowe poukładane życie o 180 stopni.  Jak się okazuje na miejscu na grupę ekspertów nikt w Nowej Kalwarii nie czeka z wyciągnietymi rękoma. Mieszkańcy są wrogo nastawieni do ekipy która przyjechała odkryć prawdę chowaną od sześciesięciu lat w zakamarkach pamięci i masowej mogile. Po, co to komu mówią życia to nie wróci nikomu, to tylko Żydzi dostali to na co zasłużyli. Powieść w całej swej okazałości ukazuje czym na prawdę jest prawda wpajana dzieciom i wnukom przez rodziców i dziadków. Ukazuje ogrom zła i bestjalstwa  które może się czaić w człowieku.  Pokazuje jak musi być wypaczony ludzki umysł by z sąsiada w jednym dniu stać się katem i mordercą nie mającym względu ani na kobiety ani dzieci.  W każdym momencie powieści czuć duchy zmarłych którzy chcą aby prawda wyszła na jaw.  Ziemia nasiąknięta krwią i tłuszczem spalonych niewinnych ciał woła nie o pomstę ale o sprawiedliwość.  Ludzie którzy chcą aby prawda wyszła na jaw są zastaszani,trakowanii jak odmieńcy trędowaci, ich kariera zawodowa,polityczna zostaje zablokowana przez ich przeciwników.

       Książka godna polecenia, obok suchych faktów , ukazuje psychikę ludzą ,motywy działania, autorka dąży do tego aby ukazać  wszystko jak  najbardziej rzetelnie, niczego nie sugeruje nikomu nie narzuca swego punktu widzenia. Opisuje swoje odczucia utorzsamiając z bohaterką. Lektura ta bardzo długo zostanie w mojej pamięci. Cieszę się,że mimo tak nieatrakcyjnej okładki nie przeszłam obok tej książki. Ukrywająca się we mgle historia przyciąga i nie pozwala wyjść ,aż do ostatniej litery.  I nie warto zadawać sobie pytania Dlaczeg? Bo i tak nikt nie jest w stanie przewidzieć co kryje się w mrocznej połowie każdego z nas." Nie wszytsko można wytłumaczyć. Trzeba po prostu żyć". Słowa matki Haliny gdy zadawała pytanie "Dlaczego".

4 komentarze:

 1. Zdecydowanie książka dla mnie:)). Muszę przeczytać. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteś kolejną osobą, która skutecznie mnie kusi na tę książkę. :D Wybitnie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 3. czasami nie warto opierać się pokusie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. You could be eligible to receive a $1,000 Amazon Gift Card.

  OdpowiedzUsuń