środa, 3 lipca 2013

"Podróż na liściu bazylii" K.Mazurek

Tytuł:Podróż na liściu bazylii 
 Autor: Krzysztof Mazurek 
 data wydania: czerwiec 2011
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Liczba str: 246


"Romantyczna opowieść o zbrodni i wielkiej tajemnicy" takie słowa witają nas na okładce tej książki. Czy zbrodnia może być romantyczna? Wielka tajemnica -tak,owszem jak najbardziej może być . Po sięgnięcie po tę książkę zachęciło mnie pierwsze spotkanie z autorem w jego debiucie literackim "Osiem kroków tanga". Pełna pozytywnych wrażeń zasiadałam i do tej lektury.

      Główna bohaterka Marianna samotna bibliotekarka po trzydziestce  wygrywa konkurs kulinarny i w nagrodę jedzie do Toskanii ,gdzie pod okiem  maestra  ma zgłębiać tajniki włoskiej  kuchni. Pomiędzy nią a mistrzem szybko nawiązuje się nić porozumienia i przyjaźni. W wielkiej tajemnicy Giorgio napomyka Mariannie o tajemniczej książce kucharskiej a właściwie jej trzech fragmentach które krążą po jego rodzinie od kilku wieków. Gdy ma dokładnie opisać co zawiera książka ,ginie w  niewyjaśnionych okolicznościach. Marianna długo nie zastanawiając się idzie po tropach a gdzie ją zaprowadzą to sami musicie się przekonać :).

    W książce urzekły mnie opisy krajobrazów Włoch, rytuały związane z gotowaniem a także spożywaniem posiłków  i wielka pasja dla tego co się robi. Widać ,że autor musi mieć pojęcie o czym pisze. A także owa tajemnica która łączyła dwie rodziny Polską i Włoską . Są także minusy o których króciutko wspomnę denerwowało mnie w książce,że bohaterce wszystko tak ładnie się układało w pogoni za mordercą. A to pomoc stęsknionej rodaczki na obczyźnie,a to pływająca ekipa pomocnicza, nawet stara miłość się zmaterializowała ;). Nic tylko tak cukierkowo by było gdyby nie cień śmierci Mistrza w tle.
Ogólnie książkę polecam jest lekka w sam raz na wakacyjny wypoczynek.

Moja ocena 4/6


6 komentarzy:

 1. Mimo iż jest tutaj trochę słodko, to jednak bardzo zaciekawiła mnie ta książka, ponieważ mam słabość do wszystkiego, co włoskie. Zapisałam sobie już tytuł tej książki i planuje ją nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Włochy ! :) Książka wydaje się na prawdę bardzo interesująca ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję,za odwiedziny i zapraszam ponownie :).

   Usuń
 3. Książkę mam od dawna na uwadze, ale jakoś nie po drodze nam razem :/

  OdpowiedzUsuń